Horror Japánban: McDonald’sban késelt halálra egy tinédzsert egy férfi – most emeltek ellene vádat
A rendőrség több tucat kést foglalt le, miután átkutatta a férfi házát és egy járművét.
Hatalmas vitákat váltott ki a nukleáris szennyeződéstől nagyrészt megtisztított víztömeg kieresztése. Japán szerint minden rendben lesz.
Tizenkét évvel a fukusimai atomerőmű-baleset után, amikor is egy cunami nyomán megsérült az erőmű és az abban felhasznált víz nukleáris anyagokkal szennyeződött, Japán megkezdi a megtisztított víztömeg visszaeresztését az óceánba.
A baleset után Japán friss vizet pumpál a reaktoron belüli nukleáris üzemanyag-hulladékra, de közben az esővíz és a talajvíz is bejut az objektumba, még több szennyezett víztömeget előállítva.
Mivel Japán már lassan kifogyott a víztömeget tárolni képes kapacitásából, így az elmúlt időszakban a japán hatóságok belekezdtek a szennyezett víz megtisztításába.
Éveken keresztül szűrték meg újra és újra a vizet a legmodernebb technológiákkal,
hogy a lehető legtöbb szennyező anyag kikerüljön belőle.
Hivatalos közlések szerint sikerült elérniük, hogy minimális szennyeződés, némi trícium izotóp maradjon csak a vízben, és úgy ítélték meg, azt már vissza lehet engedni az óceánba, lassan és alapos körültekintéssel.
A vizet egy kilométer hosszú csatornán keresztül engedik bele a Csendes-óceánba, a folyamatot nemzetközi szakértők fogják ellenőrizni. Összesen 7800 köbméternyi vizet engednek vissza 17 nap alatt a természet körforgásába.
Az Egyesült Államok és Tajvan támogatásáról biztosította Japán projektjét,
Kína viszont élesen elutasítja azt,
mondván, hogy a fukusimai szennyezett víz visszaengedése az óceánba „szélsőségesen önző és felelőtlen cselekedet”, ami szerintük figyelmen kívül hagyja a nemzetközi közérdeket, és „a jövő nemzedékekre terheli a rizikót és a fájdalmat”.
Nyitóképen: a fukusimai erőmű (Takuya Matsumoto / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP)